Kificamodhat egy boka, de valakire rátörhet akár egy asztmás roham is, súlyosabb esetekről már nem is beszélve. Ilyenkor, ha csoportban vagyunk, a vezetőnek hatványozott a felelőssége.
Ezért elengedhetetlenül fontos, hogy minden túravezető, outdoor tréner, síoktató, hegymászó, kalandterapeuta, kalandor esetleg biztonsági játékos, vagy éppen egy osztálykirándulásra induló tanár tudja, hogy mi a teendő baj esetén.
A kéTTé Akapítvány , AHA Outdoor! Kft és Dr. Molnár Péter együttműködésével 2016-ban, nemzetközi háttér-támogatással, elindult Magyarországon is a vadonelsősegély képzés.
A Vadon Elsősegély Akadémia (Wilderness Emergency & Rescue Academy) képzései 3 szinten valósulnak meg:
A képzés gyakorlat központú, a résztvevők előadások során, videók és képanyagok segítségével is megismerhetik a VADON ELSŐSEGÉLY elméleti alapjait, a természetben folytatott tevékenység során fellépő kockázati elemeket, a lehetséges sérüléseket és betegségeket és azok kezelését, ellátását, majd aktív, sajátélményű, tapasztalati tanulási szimulációs helyzetekben gyakorolhatják a tanultakat, látottakat.
A Vadon orvoslás (Wilderness Medicine) “elszigetelt környezetben történő sürgős életmentő ellátást” jelent és egy gyorsan növekvő terület, melynek jelentősége is egyre növekszik a nehezen elérhető természeti környezetben (backcountry) túrázó, sziklát és hegyet mászó, vizisportokat űző (kajak, kenu, rafting-canyoning, stb.) és más potenciálisan veszélyes tevékenységet űző emberek számának növekedésével. A terület elsődleges célja a helyes helyzetfelmérés, a prioritások felállítása, az ebben a környezetben előforduló akut sérülések és betegségek elsődleges kezelése és a páciens sürgősségi evakuációja.
További információk:
Péter 1999 óta foglalkozik gyakorlati elsősegély és újraélesztés oktatással. 2005 óta a Magyar Resuscitatios (újraélesztési) Társaság és az European Resuscitation Council nemzetközi instruktora. 2008 óta ITLS (International Trauma Life Support), 2010 óta PTLS (Pediatric Trauma L.S), 2014 óta EPLS (European Pediatric L.S.) instructor is, illetve 2012 óta ITLS course director. 2010 óta a Magyar Barlangi Mentőszolgálat állandó tagja.
Rendszeresen oktat orvosokat, mentődolgozókat, ápolókat, illetve laikus felnőtteket és 10-18 éves fiatalokat is. Számos alkalommal tartott képzést a TÜV Rheinhard, az ALDI vagy akár outdoor tréningek szervezésével fglalkozó cégek számára. A sürgősségi beteg- és sérült-ellátásban 2005 óta dolgozik. Jelenleg főállása és családja (3 gyermek) mellett az Országos Mentőszolgálatnál, ill. a Magyar Légimentő Nonprofit Kft-nél kivonuló mentőorvosként teljesít szolgálatot.
Kisgyermek kora óta rendszeresen túrázik, tizenévesen kezdett outdoor sportokat űzni, hegyet és sziklát mászni, barlangászni. A természeti sportok szeretetét és természet iránti alázatát nagy örömmel igyekszik átadni gyermekeinek, barátainak, tanítványinak – mind szabadidejében, mind táborok vagy az orvoslás gyakorlása közben. Vallja, hogy a tanítás szeretete a tudás örökkévalósága.
Gábor több, mint 15 éve foglalkozik outdoor tréningekkel, majd közel 10 évvel ezelőtt paktizáló pszichológusként elvégezte a Bécsi Egyetem és az IOA (www.ioa.at) közös képzését, ahol Akadémiai Outdoor Tréner és Tanácsadó képesítést szerzett. 2004 óta foglalkozik vadon- és kalandterápiás programokkal. Vizsgázott sziklamászó és ipari alpinistaként mobil magas kötélpálya elemeket épít. Nyomasztó felismerés volt számára, hogy bár szakmailag folyamatosan képezte magát, egy a nehezen megközelíthető természeti környezetben bekövetkező baleset esetén nem tud elsősegélyt nyújtani. Miután Magyarországon nem talált megfelelő képzést Belgiumban végezte el az amerikai székhelyű Wilderness Medical Associates (www.wildmed.org) vadon elsősegély képzését. A tanfolyamhoz az itt megszerzett tudásával járul hozzá.
Emese 2016-ban végzett a Semmelweis Egyetem Mentőtiszt szakán, azóta főállásban az Országos Mentőszolgálatnál dolgozik mentőtisztként. 2008 óta részt vesz a magyar egészségügyben, és 2012-től a magyar mentőmunkában. Tanulóként sérült imitációval is foglalkozott. Munkája során több alkalommal is részt vett sérültek hegyről való lementésében (Visegrádi hegység Vadálló-kövek és Prédikálószék). Felkérték mentőápolók oktatására, laikus elsősegély oktatásra továbbá mentőtiszt hallgatókat segít gyakorlati államvizsgára való felkészülésükben. Szereti a természetet, a túrázást, az extrém sportokat. Nagy álma, hogy egy katasztrófa sújtotta területen mentőként vegyen részt.
3 napos (30 órás) intenzív, gyakorlati központú vadon elsősegély tanfolyam azoknak a felelősségteljes outdoor vezetőknek, akik megfelelő elsősegélynyújtó tudással szeretnék csoportjaikat a természetben kísérni. Azoknak akik biztosak akarnak lenni abban, hogy baj esetén minden tőlük telhetőt meg fognak tudni tenni a rájuk bízott emberekért.
A képzés a WMS (Wilderness Medical Society – www.wms.org) irányelvei szerint épül fel
és így sikeres elvégzése esetén nemzetközi irányelvekhez illeszkedő WAFA (Wilderness Advanced First Aid) minősítést ad.
A képzést követően on-line konzultációs és esetmegbeszélő fórum lehetőséget biztosítunk és a minősítés megőrzéséhez minden évben egy nap tudásfrissítést, tapasztalatcserét, eset szupervíziót kínáló workshopon kell részt vennie a hallgatóknak.
A képzés a WMS (Wilderness Medical Society – www.wms.org) irányelvei szerint épül fel
és így sikeres elvégzése esetén nemzetközi irányelvekhez illeszkedő
WFR (Wilderness First Responder) minősítést ad.
Haladó képzésünkön csak az alapszintű modult (WAFA) sikeresen teljesítő jelentkezőket tudjuk fogadni.
Következő képzés tervezett időpontja: 2o19. október