Ma Mo.-on az állami gondozott serdülők közismerten rossz mentális, szociális és fizikai állapotban vannak. Ezek okai eléggé egyértelműek,de a rendszer tehetetlensége miatt (anyagi és szakmai értelemben egyaránt) nem tud valóban hatásos és hatékony programokkal, támogatási eszközökkel segíteni. A fiatalok nem készülnek fel a gondozás után következő önálló, felnőtt életre, és a hatalmas kontraszt, amely e életszakaszok között van, komoly veszélyeket hordoz.
Többnyire alulképzettek és nem rendelkeznek megfelelő mentális, érzelmi és elégséges anyagi tőkével, ezért fokozottan ki vannak téve a társadalom negatív hatásainak, kirekesztésnek és elszigetelődésnek, melyek gyakran mentális problémákhoz, fokozott kábítószerhasználathoz és a törvénnyel való összeütközésekhez vezetnek. A programsorozat általános célja – az “ADAHY”(1) – vadon- és kalandterápiás programsorozattal és vizsgálattal – elősegíteni állami gondozott serdülők sikeres társadalmi integrációját .
A program előzményekénz már 2000-es évek közepétől több,gyermekotthonnal együttműködésben megvalósuló nyári, kalandterápiás projekben dolgozott az Alapítvány, de azok jellemzően nem egész éves, több alkalmas folyamatban valósultak meg. Az első állami gondozottakra irányuló programok tanulságait és az ismert nemzetközi tapasztalatokat, szakirodalmat és kutatási eredményeket integrálva tervezte meg a szervezet a hosszabb időszakot felölelő programsorozatát, ADAHY néven.
A programsorozat konkrét céljai az állami gondozásban élő veszélyeztetett serdülők életvezetési készségeinek, önbecsülésének, énképének, szociális készségeinek fejlesztése, belső kontrolljának, belső erőforrásainak növelése, a tapasztalati oktatás terápiás megközelítéseinek alkalmazásával. A programhoz egy folyamatban lévő pszichológiai PhD kutatás is kapcsolódik.
Mivel a teljes program megvalósítására (10 napos vadon-kalandterápiás tábor, előtte egyéni és csoportfoglalkozás, utána egyéni mentorálási és terápiás támogatási folyamatokkal való segítés ) nem elegendő az elnyert támogatás – így 2021 áprilistól – júniusig extra adományszervezéssel élünk. Körülben 450 ezer Forint hiányzik a költségvetésből – a fiatalok és a stáb étkezésére, erdei szállására, néhány szükséges eszköz beszerzésére, utazási, szállítási költségre.
Nagyon köszönjük, ha ezzel a céllal bárki megtalál támogatási szándékával! Az ADJUKÖSSZE.HU oldalon is hamarosan elindul adománygyűjtő kampányunk!
A programot modellprogramnak tekintjük, ezért fontosnak tartjuk a kapcsolódó vizsgálatot is, mely egy futó pszichológiai PhD kutatás része. A résztvevőkkel és kontrollcsoporttal a kiválasztás során, majd a későbbi fázisokban, interjúkat és klinikai teszteket veszünk fel, melyek segítik az egyéni terápiás tervek elkészítését is. Tapasztalatainkat és eredményeinket hazai és nemzetközi folyóiratban és konferenciákon is publikáljuk.
A projekt fenntarthatósága egyenlőre állami és társadalmi finanszírozásra szorul, de tartalmaz fenntartható elemeket. A modellprogram sikeressége esetén a fenntartás (multiplikálás) költségei csökkenhetnek az intézményi szakemberek képzésével. A megvásárolt túraeszközök megfelelő tárolás és használat esetén hosszú távon állnak rendelkezésre, ez is költségcsökkentő tényező.
A program fejlesztése és az együttműködések további kiterjesztése folyamatban van. 2016. év óta már több gyermekotthonnal, ifjúsági házzal kezdtünk egyeztetésekbe, illetve a program adaptálhatóságának vizsgálatába.
Nagyon fontos számunkra, hogy minden közösség / intézmény úgy tudjon részt venni a programban, hogy hosszú távú megtérülése legyen a fiatalokra nézve. Ennek több szempontja is van, melyekből valamelyeknek teljesülnie kell:
A PROJEKT FOLYAMATOS FEJLESZTÉSÉN DOLGOZUNK, TOVÁBBI EGYÜTTMŰKÖDŐ PARTNEREKET VÁRUNK, KÖZÖS PÁLYÁZATI PROJEKTEK MEGVALÓSÍTÁSÁT SZÍVESEN VÁLLALJUK
(1) „ADAHY” jelentése – Erdőben Élő
A Cherokee nyelvben az erdeti jelentésének mélyebb értelmezést is tulajdonítanak amikor elneveznek valakit, így a név jelentése:„People with this name have a deep inner desire for love and companionship, and want to work with others to achieve peace and harmony.” Akiket így hívnak, azoknak mély, belső vágya a szeretet és társaság/közösség, és másokkal együtt szeretnének dolgozni a béke és harmónia megteremtésén – miközben harmóniában élnek, az Erdőben 🙂
Alapítványunk 2007 és 2010 között négy alkalommal vett rész a „Manókaland” névre hallgató kaland- és művészetterápiás tábor megszervezésében és bonyolításában, mozgássérült gyermeket nevelő családoknak.
A program során innovativ terápiás módszereket fejlesztettünk (például a sérült gyerekek igényeire és lehetőségeire szabott magas kötélpálya feldatokat) és az egész családot aktívan bevonó – tapasztalati oktatási, élménypedagógiai helyzeteket.
Legfőbb együttműködő partnerünk és a fő szervező a Szegedi Korai Fejlesztő Központ volt.
2011 óta nem nyert pályázati és egyéb támogatást a program így további megvalósításra nem került sor.
A Kétté Alapítvány továbbra is elkötelezett híve a kalandterápia terápiás alkalmazásának sérült gyerekek és családjaik csoportjai számára, hiszen nagyon pozitív és jól mérhető eredményeket értünk el egy-egy program kapcsán!
Így tapasztalataink összegzése és gyakorlatunk tökéletesítéseként kidolgoztunk egy PROGRAM MODELT, a “Létezés hatalma” névvel
Az Önmeghatározás elmélet (Deci és Ryan, 2000) szerint kultúrákon, korokon, rasszokon átívelő módon, nemtől és kortól függetlenül minden emberi lény általános igénnyel bír a más emberi lényekkel való Kapcsolódásra, az ezen a kapcsolati rendszeren belül elérhető legnagyobb fogkú Autonómiára és az ezen keresztül számára a felfedezésen, kisérletezésen és gyakorláson keresztül megszerezhető, megküzdhető Kompetenciára.
A strukturális és stratégiai irányú családterápia önmagában is alkalmas a változás elindítására és a család viszonyainak, lehetőségeinek feltárására. A kalandterápia módszere pedig kíváló kiegészítésként szolgál, mivel az aktív bevonódáson keresztül szokatlan, de magas metafora értékkel bíró helyzetekben kínál tapasztalásokat.
Tapasztalati Tanulás , Vadon- és Kalandterápia módszertanát alkalmazó programok
Budapest Főváros XVIII. kerület Pestszentlőrinc-Pestszentimre Önkormányzata Csibész Család- és Gyermekjóléti Központtal, mint konzorcium vezetővel, közös projekt megvalósítása indul 2018. júniusában.
„Fáy utca és környéke integrált szociális rehabilitációja” c. Európai Úniós támogatású projekt 2018 – 2021 közötti időszakban kerül megvalósításra, alapítványunk két alprogram vezetésének lehetőségét nyerte el:
– Vadon és Kalandterápiás Program (Expedíciós Tábor és utánkövetéses terápiás programsorozat) a magasabb minőségű, önálló élet kialakításáért és támogatásáért, elsősorban 16-30 éves, hátrányos helyzetű fiatalok számára
– Hátrányos helyzetű apák/anyák és gyermekeik kapcsolatának fejlesztését célzó program, különös fókusszal a minőségi időtöltésre, egyéni életvezetési stratégiák kialakítása és autonómia/kompetencia fejlesztési célokra – az élménypedagógia és vadon-kalandterápia módszertanát alkalmazva
A kéTTé Alapítvány különböző nemzetközi projektekben is részt vesz, melyek kifejezetten hátrányos élethelyzetben élő fiatalokat céloznak.
2015. nyarán a belga NATURE szervezet partnereként vettünk részt egy nemzetközi, 8 ország résztvevőit egyesítő élménypedagógiai-kalandprogramban, mely egy 10 napos, expedíciós tematikájú projekt volt, Belgiumban.